PWR-C45-1400DC Cisco Catalyst 4500 Non-PoE Power Supply
payments
9 People watching this product now!
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
Purchasing the PWR-C45-1400DC for your network infrastructure is a strategic move towards enhanced reliability and operational efficiency. Cisco’s reputation for producing robust networking equipment is showcased in this power supply unit that supports multiple Cisco Catalyst 4500 series chassis. With input voltage ranging from -48.5 to -72 VDC, and redundant and combined output modes providing 1368W + 40W and 2473W respectively, this unit is built for maximum uptime and minimum downtime.
PWR-C45-1400DC is a Cisco Catalyst 4500 Power Supply 400W DC Triple Input SP Power Supply-data only.
Quick Spec
Table 1 shows the quick spec.
Power Supply
PWR-C45-1400DC
Minimum Cisco IOS® Software release required
12.2(25)EW
Integrated PoE
No (data only)
IEEE 802.3af compliant
No
Input voltage
-48.5 to -72 VDC
Input current (rated)
Two -48 VDC at 15A
One -48 VDC at 12.5A
Output current (data)
Two -48 VDC at 15A
One -48 VDC at 12.5A
Output power redundant mode (data)
1368W + 40W
Output power combined mode (data)
2473W