WS-C3750X-24P-E Cisco Catalyst 3750-X Switch Models
payments
11 People watching this product now!
SKU: WS-C3750X-24P-E Categories: , ,
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
Investing in the Cisco WS-C3750X-24P-E switch ensures a robust and secure network infrastructure for any enterprise. Not only does it offer 24 full PoE+ Gigabit Ethernet ports that can power devices such as IP phones and wireless access points, but it also comes with four optional uplink network modules providing the flexibility to upgrade to 10GE as needed, making it a future-proof option. The total power budget of 435W for PoE+ capabilities makes it ideal for demanding environments.
WS-C3750X-24P-E
Cisco Catalyst 3750X Series Switch
Stackable 24 * 10/100/1000 Ethernet Full PoE ports
Four optional uplink network modules with GE or 10GE ports
Industry first PoE+ with 30W /port with total 435W budget
StackWise Plus, StackPower, EnergyWise, MACsec, investment protection
Dual redundant, modular power supplies and fans
Flexible NetFlow and switch-to-switch hardware encryption with the Service Module uplink
Media Access Control Security (MACsec) hardware-based encryption
The innovation StackWise plus technology supports up to 9 switches stacking to transform 9 physical gear into a single switch and provides up to 64Gbps system bandwidth, StackWise technology also support backward compatibility with StackWise technology, which means that 3750X can stack with old model of 3750-series switch, such as 3750E or 3750 in the same time. The StackPower technology aggregate the power supplies in the power stack and manage the power like single large power pool at feeds the single load the power stack members.