US-24-250W – Ubiquiti Enterprise Switches Series
payments
6 People watching this product now!
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
The Ubiquiti US-24-250W switch is an integral component for any growing business that demands reliability, scalability, and efficient power management for its networked devices. The combination of 24 gigabit PoE+ RJ45 ports and two SFP ports for high-speed fiber connectivity positions this switch as a versatile cornerstone in an enterprise environment. The 250W power supply readily supports a full suite of devices like VoIP phones, IP cameras, and wireless access points through Power over Ethernet, simplifying cable management and minimizing energy consumption.
Quick Specs
Figure 1 shows the appearance of US-24-250W.
Table 1 shows the Quick Specs.
Product Code
US-24-250W
Dimensions
485 x 43.7 x 285.4 mm
(19.09 x 1.72 x 11.24″)
Networking Interfaces
(24) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ethernet Ports
(2) 1 Gbps SFP Ethernet Ports
Management Interface
(1) RJ45 Serial Port Out-of-Band,
Ethernet In-Band
Power Method
100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
Power Supply
AC/DC, Internal, 250W DC
Product Details
Figure 2 shows the front panel of US-24-250W.
Figure 3 shows the back panel of US-24-250W.
US-24-250W provides these features:
  • (24) GbE, 802.3at PoE+ and 24V passive PoE RJ45 ports
  • (2) 1G SFP ports
  • 250W total PoE supply
Compare to Similar Items
Table 2 shows the comparison of US-24-250W.
Module
US-24-250W
US-16-150W
Dimensions
485 x 43.7 x 285.4 mm
(19.09 x 1.72 x 11.24″)
443 x 43 x 221 mm
(17.44 x 1.69 x 8.70″)
Networking Interfaces
(2) 1 Gbps SFP Ethernet Ports
Management Interface
Ethernet In-Band
Power Method
Power Supply
AC/DC, Internal, 250W DC
AC/DC, Internal, 150W DC
Get More Information
Do you have any question about the US-24-250W?
Contact us now via Contact Form or sales@northlandusa.com.
Maximize Your Network Efficiency with US-24-250W
Opting for the Ubiquiti Enterprise Switches series, specifically the US-24-250W from Northland Systems, empowers your network with robust performance and reliability. This device supports your 24V and 48V PoE devices, ensuring seamless compatibility across your network.