SG350XG-24T – Cisco 350X Series Stackable Managed Switches
payments
11 People watching this product now!
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
Product Name
SG350XG-24T
General
Product ID
SG350XG-24T-K9
Short Description
Switch: L3 managed, 22 x 10GE copper + 2 x 10GE combo, rack-mountable
Device type
Switch: 10G, 24 ports, L3 managed
Enclosure type
Rack-mountable, 1RU
Ports
22 10GE copper + 2 10GE copper/SFP+ combo plus 1 GE OOB management
Power over Ethernet (PoE)
None
Switching capacity
480 Gbps
Forwarding performance (64-byte packets)
357.12 Mpps
MAC address table size
32,000 entries
Capacity (active VLANS)
4000
Routing protocol
Static IPv4 /IPv6 routing
Remote management protocol
SNMP1, RMON1, RMON2, RMON3, RMON9, Telnet, SNMPv3, SNMPv2c, HTTP, HTTPS, SSH, CLI
Features
Stacking, flow control, Layer 2 switching, Layer 3 switching, VLAN support,
IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support,
reset button, LACP support, Energy Efficient Ethernet, dynamic VLAN support (GVRP),
advanced threat protection, IPv6 first-hop security, static routing, sFlow, RSPAN
Compliant standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab,
IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP),
IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.3az
RAM
512 MB
Flash memory
256 MB
Status indicators
System, Master, Fan, Stack ID, Link/Speed per port
Expansion and Connectivity
Interfaces
22 x 1000Base-T/10GBase-T – RJ-45, 2 x 10GBase-T/SFP+ combo, 1 x GE OOB port , 1 x console – RJ45
Power
Power supply
Internal
Voltage required
AC 120/230V (50/60 Hz)
Width
17.3 in. (440 mm)
Depth
13.8 in. (350 mm)
Height
1.73 in. (44 mm)
Weight
12.28 lb (5.57 kg)
Cables included
1 x console cable
Compliance standards
UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2
Manufacturer Warranty
Service and support
Enhanced limited lifetime warranty
Service and support details
Environmental Parameters
Minimum operating temperature
32-F (0-C)
Maximum operating temperature
122-F (50-C)
Humidity range operating
10-90% (noncondensing)
Minimum storage temperature
-4-F (-20-C)
Maximum storage temperature
158-F (70-C)
Humidity range storage
10-90% (noncondensing)