P05524-B21 – HPE DL380 Gen10 Server
payments
12 People watching this product now!
SKU: HPE DL380 Gen10 8SFF P05524-B21 Categories: , , ,
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
Energy efficiency is not an afterthought with the server’s 500W redundant power supply, which not only ensures consistent performance but also contributes to lower operational costs. Additionally, HPE’s industry-leading security features guard against data breaches and downtime, providing peace of mind that systems and sensitive information are protected.
P05524-B21 is an HPE ProLiant DL380 Gen10 4110 1P 16GB-R P408i-a 8SFF 500W RPS Solution Server.
Quick Spec
Table 1 shows the quick spec.
Model
P05524-B21
Processor
Intel® Xeon® 4110 (8 core, 2.1 GHz, 11 MB, 85W)
Maximum memory
3.0 TB with 128 GB DDR4
Storage controller
1 HPE Smart Array P408i-a Controller
Dimension
8.73 x 44.55 x 67.94 cm (3.44 x 17.54 x 26.75 in)
Weight
Product Details
Note:
â‘
Quick removal access panel
â‘¡
â‘¢
Optional Optical drive. Requires Universal Media bay
Optional USB 2.0 (via Universal Media Bay)
⑤
Drive Bay 2. NVMe shown (8 SFF, 6SFF+2NVMe or 8 NVMe PCIe SSD optional)
8 SFF Drive Cage Bay
⑦
Serial label pull tag
â‘§
Power On/Standby button and system power LED button
⑨
Health LED
â‘©
NIC status
⑪
UID button
â‘«
iLO Front Service Port
⑬
USB 3.0
â‘­
Box 3
â‘®
Box 2
⑯
Box 1
â‘°
Optional 2 SFF HDD, requires optional Universal Media bay
⑱
⑲
Optional front display port (Via Universal Media Bay)
Figure 2 shows the back view.
Note:
â‘
â‘¡
â‘¢
Optional serial port
Tertiary Riser (Slots 7-8). Optional rear 2 SFF HDD (supported in 24 SFF or 12 LFF front end)
⑤
Power supply Power connection
Power supply Power LED
⑦
HPE Flexible Slot Power Supply bay 1 (800W shown)
â‘§
Power supply Power connection
⑨
Power supply Power LED
â‘©
HPE Flexible Slot Power Supply bay 2 (800W shown)