P02464-B21 – HPE ProLiant DL380 Gen9/10 Servers
payments
8 People watching this product now!
SKU: HPE DL380 Gen10 8SFF P02464-B21 Categories: , , ,
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
In terms of storage, the P408i-a controller provides enterprise-level RAID capabilities, ensuring data integrity and speed. The 8SFF drive bays offer flexibility for storage expansion to meet growing business needs, while the 800W power supply delivers energy-efficient power, reducing operational costs over time.
The HPE ProLiant DL380 Gen10 P02464-B21 Server delivers Intel Xeon 4210 processor (2.2GHz 10-core), 32GB-R memory, P408i-a controller, 8SFF hard drive slots and 800W power supply.
Quick Spec
Figure 1 shows the appearance of HPE P02464-B21.
Table 1 shows the quick spec.
Product Code
P02464-B21
Description
HPE ProLiant DL380 Gen10 4210 2.2GHz 10-core 1P 32GB-R P408i-a 8SFF 800W PS Server
processors
1 * Intel Xeon Silver 4210 Processor (10 core, 2.2 GHz, 10 MB, 85W)
Memories
32GB
Power supply
800W HPE Flexible Slot Power Supplies
Hard Disks
8SFF
Product dimensions (H x W x D)
17.54 x 28.75 x 3.44 in
Product Details
Figure 2 shows the front panel of HPE P02464-B21.
Note:
â‘
Quick removal access panel
â‘¡
â‘¢
Optional Optical drive. Requires Universal Media bay
Optional 2 SFF HDD, requires optional Universal Media bay
⑤
Drive Bay 2. NVMe shown (8 SFF, 6SFF+2NVMe or 8 NVMe PCIe SSD optional)
8 SFF Drive Cage Bay
⑦
Power On/Standby button and system power LED button
â‘§
Health LED
⑨
NIC status
â‘©
UID button
⑪
iLO Front Service Port
â‘«
USB 3.0
⑬
Serial label pull tag
â‘­
Box 3
â‘®
Box 2
⑯
Box 1
â‘°
Optional front display port (Via Universal Media Bay)
⑱
Optional USB 2.0 (via Universal Media Bay)
Figure 3 shows the back panel of HPE P02464-B21.
Note:
â‘
â‘¡
â‘¢
Optional serial port
Tertiary Riser (Slots 7-8). Optional rear 2 SFF HDD (supported in 24 SFF or 12 LFF front end)
⑤
Power supply Power LED
Power supply Power connection
⑦
HPE Flexible Slot Power Supply bay 1 (800W shown)
â‘§
Power supply Power connection
⑨
Power supply Power LED
â‘©
HPE Flexible Slot Power Supply bay 2 (800W shown)
⑪
VGA connector
â‘«
Embedded 4 x 1GbE Network Adapter
⑬
Dedicated iLO management port
â‘­
USB connectors 3.0 (2)
â‘®
Unit ID LED
⑯
Optional FlexibleLOM ports (Shown: 4 x 1GbE)
Compare to Similar Items
Table 2 shows the comparison between HPE P02462-B21 and HPE P02464-B21.
Product Code
P02462-B21
P02464-B21
Description
HPE ProLiant DL380 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 16GB-R P408ia 8SFF 500W PS Server
Number of processors
1
Processor core available
8
Processor cache
11 MB L3
10 MB L3
Processor speed
2.1 GHz
2.2GHz
Product dimensions (H x W x D)
17.54 x 28.75 x 3.44 in
17.54 x 28.75 x 3.44 in