P02462-B21 – HPE ProLiant DL380 Gen9/10 Servers
payments
10 People watching this product now!
SKU: HPE DL380 Gen10 8SFF P02462-B21 Categories: , , ,
Share:
100% Low Price Guarantee
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee:
You can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
The HPE ProLiant DL380 Gen10 Server P02462-B21 is an investment in reliability and performance for businesses looking to scale operations. It offers a balance of performance, capacity, and manageability. The Gen10 represents a lineage of quality with the HPE brand, a proven track record for the high-demand enterprise environment. The server’s Intel Xeon Silver 4208 processor ensures smooth handling of complex workloads with its 8 cores and 2.1GHz speed.
With 16GB-R memory, tasks are managed efficiently, and the P408ia controller provides enterprise-class storage performance, with support for RAID levels and a seamless storage experience. The 8 SFF drive bays offer ample space for future expansion, ensuring that storage needs are met as your business grows. Furthermore, the 500W power supply is energy efficient, reducing running costs and supporting HPE’s commitment to energy savings without compromising on capability.
The HPE ProLiant DL380 Gen10 P02462-B21 Server delivers Intel Xeon 4208 processor (2.1GHz 8-core) , 16GB-R memory, P408ia controller, 8SFF hard drive slots and 500W power supply.
Quick Spec
Figure 1 shows the appearance of HPE P02462-B21.
Table 1 shows the quick spec.
Product Code
P02462-B21
Description
HPE ProLiant DL380 Gen10 4208 2.1GHz 8-core 1P 16GB-R P408ia 8SFF 500W PS Server
processors
1 * Intel Xeon Silver 4208 Processor (8 core, 2.1 GHz, 11 MB, 85W)
Memories
16GB
Power supply
500W HPE Flexible Slot Power Supplies
Hard Disks
8SFF
Product dimensions (H x W x D)
17.54 x 28.75 x 3.44 in
Product Details
Figure 2 shows the front panel of HPE P02462-B21.
Note:
â‘
Quick removal access panel
â‘¡
â‘¢
Optional Optical drive. Requires Universal Media bay
Optional 2 SFF HDD, requires optional Universal Media bay
⑤
Drive Bay 2. NVMe shown (8 SFF, 6SFF+2NVMe or 8 NVMe PCIe SSD optional)
8 SFF Drive Cage Bay
⑦
Power On/Standby button and system power LED button
â‘§
Health LED
⑨
NIC status
â‘©
UID button
⑪
iLO Front Service Port
â‘«
USB 3.0
⑬
Serial label pull tag
â‘­
Box 3
â‘®
Box 2
⑯
Box 1
â‘°
Optional front display port (Via Universal Media Bay)
⑱
Optional USB 2.0 (via Universal Media Bay)
Figure 3 shows the back panel of HPE P02462-B21.
Note:
â‘
â‘¡
â‘¢
Optional serial port
Tertiary Riser (Slots 7-8). Optional rear 2 SFF HDD (supported in 24 SFF or 12 LFF front end)
⑤
Power supply Power LED
Power supply Power connection
⑦
HPE Flexible Slot Power Supply bay 1 (800W shown)
â‘§
Power supply Power connection
⑨
Power supply Power LED
â‘©
HPE Flexible Slot Power Supply bay 2 (800W shown)
⑪
VGA connector
â‘«
Embedded 4 x 1GbE Network Adapter
⑬
Dedicated iLO management port
â‘­
USB connectors 3.0 (2)
â‘®
Unit ID LED
⑯
Optional FlexibleLOM ports (Shown: 4 x 1GbE)
Compare to Similar Items
Table 2 shows the comparison between HPE P02462-B21 and HPE 826566-B21.
Product Code
P02462-B21
826566-B21
Description
HPE ProLiant DL380 Gen10 5118 2P 64GB-R P408i-a 8SFF 2×800W PS Performance Server
Number of processors
1
Processor core available
8
Processor cache
11 MB L3
16.5 MB L3
Processor speed
2.1 GHz
2.3GHz
Product dimensions (H x W x D)
17.54 x 28.75 x 3.44 in
17.54 x 28.75 x 3.44 in